Advent v Míšni a na pohádkovém zámku Moritzburg

05.12.2018

Na Mikuláše se uskutečnil jednodenní výlet do saské Míšně a na nedaleký zámek Moritzburg. Dopoledne bylo věnováno návštěvě světoznámé míšeňské porcelánky. V přízemí budovy je velká prodejna, v patrech je výstava zachycující historii výroby míšeňského porcelánu. Nedílnou součástí celé expozice je předváděcí dílna a film zachycující historii výroby porcelánu od roku 1710.

V poledních hodinách následovala prohlídka historického jádra Míšně.
Na kopci u zámku  Albrechtsburg jsme si prohlédli míšeňský Dóm,  a prohlédli si Míšeň také z výšky z tzv. míšeňského balkonu. 
https://www.objevtepolsko.cz/pamatky-misen/ 


Na hlavním náměstí je malebný vánoční trh. Vůně pečených jablek, svařeného vína, punče a klobásek nás provázela na každém kroku. Zvláštností tohoto vánočního trhu je adventní kalendář, který je vytvořen  z oken budovy radnice. 

A odpoledne jsme přejeli  k zámku Moritzburg, kde u zámku  a v přilehlém parku natáčel v roce 1973 režisér Václav Vorlíček světoznámou pohádku "Tři oříšky pro Popelku". Navštívili jsme výstavu o této legendární filmové pohádce, která  letos probíhá už po osmé. Viděli jsme mnoho kostýmů, rekvizit a také "Popelčino schodiště", na kterém ztratila střevíček ..... A střevíčky tam byly 3, z toho 1 velikosti loďky.

Zatím co jsme byli na prohlídce, přišel do autobusu Mikuláš a nechal nám tam nadílku. Asi jsme byli všichni velice hodní.
A vyjelo se zpět k domovu. Aby jsme jen tak nevyšli z tématu výletu, užili jsme si sledování pohádky Tři oříšky pro Popelku a  nakonec nám Uhříněvský kronikář Ing. Michal Klich vyprávěl různé příhody z kroniky i ze své práce s dětmi. Bylo to velmi zajímavé a rychle nám cesta uběhla.

Výlet se velice vydařil.