Za betlémy

06.12.2022

Za západomoravskými a jihočeskými lidovými betlémy jsme vyjeli do Třeště a Jindřichova Hradce. Už když jsme vyjížděli, dost pršelo. Ale už kousek za Prahou sněžilo. A sněžilo celou cestu a když  jsme dorazili do Třeště, brodili jsme se rozbředlým sněhem. Naše boty pomalu a jistě začaly promokat. Ale o to větší zážitek jsme měli z vystavených betlémů místního betlémářství v Schumpeterově domě, který slouží jako muzeum Vysočiny (cca 12 velkých betlémů a řada menších). Velikost a nevšednost nás uchvátila. 

Prohlédli jsme si i další expozice v muzeu, které byly též zajímavé a vztahovaly se k historii místních řemesel a ruční výrobě kraje.

A zase betlémy - menší, ale pěkné.


A už jsme v Jindřichově Hradci. Shlédli jsme Aqua show v obchodně-medicínském centru u sv. Floriana a šli na oběd. Po obědě nás  čekalo muzeum, ale otevřená byla jen část s betlémem - Krýzovy jesličky (největší mechanický lidový betlém na světě, který je od roku 1998 zapsán v Guinnessově knize rekordů)

Na procházku kolem zámku šli už jen největší hrdinové. V břečce, která byla na ulicích to opravdu nebylo lehké. Někteří navštívili Dům gobelínů a tkalcovských řemesel. Až na to počasí, se výlet vydařil. Zase jsme bohatší o zážitky.

,